Leasing samochodowy

Finansowanie auta firmowego jest o wiele prostsze dzięki umowie leasingowej. Obecnie wiele firm i przedsiębiorstw w naszym kraju pozyskuje samochód na podstawie leasingu, przez co kredyty samochodowe odchodzą daleko w przeszłość. Skąd wynika taka popularność leasingu?

Leasing samochodowy ma na celu odpłatne użytkowanie samochodu przez leasingobiorcę. Wszystko odbywa się w czasie i na warunkach uwzględnionych w umowie. Przedmiotem leasingu może okazać się samochód osobowy, dostawczy lub ciężarowy. Leasingobiorcą jest osoba prywatna bądź przedsiębiorca, natomiast leasingodawca to najczęściej wyspecjalizowana firma.

Rodzaje leasingu samochodowego

 

Powszechne są dwie formy leasingu, a mianowicie finansowy i operacyjny. Przede wszystkim różnice widać w przepisach podatkowych. Leasingobiorca decydujący się na leasing operacyjny ma możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych, ponieważ samochód jest częścią majątku leasingodawcy. Natomiast w leasingu finansowym przedmiot leasingu (samochód) zalicza się do własności leasingobiorcy. Wszyscy przedsiębiorcy wybierający leasing finansowy zaliczają odsetki i odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodu. W leasingu operacyjnym można do nich zaliczyć comiesięczną opłatę i czynsz inicjalny (wpłatę początkową).

 

Przedsiębiorcy stawiający pierwsze kroki na rynku gospodarczym najczęściej decydują się na leasing operacyjny, ponieważ nie mają obowiązku opłacenia VAT-u w całości podczas pierwszej płatności. Ta forma leasingu okazuje się tańsza i wygodniejsza.

Najlepsza umowa leasingu zawiera:

 

  • dokładne warunki dotyczące wysokości opłat leasingowych i możliwości ich zmian
  • wszystkie ukryte koszty (np. wynikające z przekroczenia ilości użytkowników pojazdu, limitów kilometrów, wyjazdy za granicę, spóźnienie się z oddaniem pojazdu i opłaceniem raty)
  • możliwość wcześniejszego zakończenia umowy leasingu
  • Ogólne Warunki Umowy Leasingu, czyli tzw. OWUL. Każdy leasingobiorca musi się z nimi zapoznać. Postarajmy się, by wszystkie informacje w nich zawarte były dla nas jasne.

 

Można również poszukać specjalistów do spraw leasingu, którzy wyszukają dla nas najlepszą ofertę. Dzięki temu znajdziemy firmę, w której uzyskamy atrakcyjny cenowo i bezpieczny leasing.